Budujesz lub zamierzasz przeprowadzić remont własnego budynku, który planujesz ogrzewać za pomocą kotła gazowego? Zastanawiasz się, jakie warunki techniczne musisz spełnić, aby korzystanie z tego rodzaju źródła ciepła było nie tylko ekonomiczne i legalne, ale przede wszystkim – w pełni bezpieczne dla przyszłych użytkowników obiektu?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i poznać ważne szczegóły na temat warunków technicznych, jakie muszą spełniać kotłownie gazowe.
Na jakie warunki techniczne trzeba zwrócić uwagę?
Zanim zajmiesz się budową lub aranżacją Twojej kotłowni na gaz – na początek musisz zadbać o kilka istotnych aspektów, które umożliwią Ci jej bezpieczne oraz efektywne wykorzystanie. Do czynników, które mają szczególne znaczenie (i są ze sobą mocno powiązane), zaliczamy:
- Rodzaj kotła gazowego.
- Moc instalacji grzewczej.
- Kubatura pomieszczenia, w którym ma znaleźć się kocioł na gaz.
- Lokalizacja kotła.
Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe omówienie każdego z tych aspektów.
Jakie wymagania techniczne musi spełniać kotłownia gazowa?
Do najważniejszych aspektów związanych z wymaganiami, jakie powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone na montaż i użytkowanie kotłów na gaz, zaliczamy:
Rozmiar i lokalizacja kotła
W tym miejscu do wyboru masz dwa główne rodzaje tego typu urządzeń: kotły ścienne oraz umieszczane na podłodze. Te pierwsze maja bardziej kompleksowe (mniejsze) wymiary, co zapewnia większą swobodę podczas ich montażu. Mimo większych rozmiarów, piece wolnostojące cieszą się stałą popularnością – zwłaszcza z uwagi na swoją trwałość.
Rozmiar kotła na gaz ma niebagatelny wpływ na jego montaż, użytkowanie oraz konieczny serwis. W związku z tym należy dopilnować, aby wokół urządzenia znalazło się odpowiednio dużo wolnej przestrzeni.
Przyjmuje się, że:
- Szczeliny umieszczone po bokach kotła powinny wynosić minimum kilka centymetrów (2 – 3 cm).
- Wolna przestrzeń pod spodem (z uwagi na konieczność podłączenia elementów instalacji) powinna wynosić natomiast minimum kilkadziesiąt centymetrów (25 – 30 cm).
- Front kotła gazowego powinien zostać umieszczony tak, aby pozostawało kilkadziesiąt centymetrów (od 70 cm wzwyż).
Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż 1 kocioł na gaz – odległość między poszczególnymi urządzeniami powinna wynosić minimum 50 cm.
- Moc instalacji i kubatura pomieszczenia
Te dwa parametry są ze sobą szczególnie powiązane.
Kocioł o mocy 30 kW (lub mniejszej) może zostać zamontowany w pomieszczeniu liczącym 8 m3 (lub więcej). Pozostałe warunki to m.in.:
- lokalizacja w pomieszczeniach, które nie są przeznaczone do stałego przebywania ludzi,
- wysokość pomieszczenia wynosząca minimum 2,2 m,
- wentylacja nawiewna (z niezamykanym otworem o powierzchni minimum 200 cm2) oraz wentylacja wywiewna (z otworem o powierzchni minimum 200 cm2).
W przypadku kotła gazowego, którego moc przekracza 30 kW, ale jednocześnie wynosi maksymalnie 60 kW – stosuje się podobne wymagania, a dodatkowo także:
- Konieczność wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na kocioł gazowy, którego jedna ściana jest zewnętrzna.
Jeśli mowa o kotłach, których moc jest wyższa niż 60 kW – kotłownie powinny zapewniać takie warunki techniczne:
- Specjalnie wydzielone pomieszczenie na kocioł (z zewnętrzną ścianą) z wentylacją, którego wysokość to minimum 2,5 m.
Szukasz wsparcia przy projekcie i doborze instalacji gazowej?
W ramach oferty naszego biura projektowego oferujemy kompleksową obsługę związaną z projektowaniem sieci oraz przyłączy gazowych i nie tylko. Jeżeli zależy Ci na fachowej pomocy – zapoznaj się ze szczegółami naszych usług lub napisz do nas.